Wycena

Kancelaria Rzeczoznawcy Majątkowego zajmuję się wyceną każdego rodzaju nieruchomości, w tym:
  • zabudowanych i niezabudowanych,
  • gruntowych (rolne, leśne, pozostałe),
  • lokalowych,
  • komercyjnych,
  • rezydencjonalnych,
  • oraz części składowych tych nieruchomości.
W ramach oferowanych usług uzyskasz również doradztwo w szczególności w zakresie formalnego i prawnego przygotowania nieruchomości pod potrzeby inwestycyjne.

Czym jest wycena?

Wycena nieruchomości to postępowanie, w wyniku którego określa się wartość nieruchomości. Wycena nieruchomości może być dokonywana dla różnych celów (np. w celu ustalenia wysokości odszkodowania, przy udzielaniu kredytu hipotecznego, w trakcie spraw sądowych albo w celach podatkowych).

 

Określenie wartości nieruchomości sporządzone przez rzeczoznawcę majątkowego może być niezbędne m.in.: przy umowie kupna-sprzedaży, sporządzaniu sprawozdań finansowych, w sądowych sprawach majątkowych oraz spadkowych, podczas zabezpieczenia wierzytelności kredytodawcy, wniesienia niepieniężnego wkładu do spółki (aport do spółki kapitałowej lub osobowej), a także na indywidualne potrzeby inwestora.

Czym jest wartość rynkowa?

Wartość rynkową nieruchomości stanowi szacunkowa kwota, jaką w dniu wyceny można uzyskać za nieruchomość w transakcji sprzedaży zawieranej na warunkach rynkowych pomiędzy kupującym a sprzedającym (strony transakcji były od siebie niezależne, np. nie były członkami rodziny albo spółkami w ramach jednej grupy kapitałowej, a także upłynął czas niezbędny do wyeksponowania nieruchomości na rynku i do wynegocjowania warunków umowy – nieruchomość była przez jakiś czas oferowana na rynku, a nie zaoferowana wyłącznie zamkniętej, małej grupie osób lub podmiotów i szybko sprzedana), którzy mają stanowczy zamiar zawarcia umowy (ich decyzja o sprzedaży nie została podjęta na skutek chwilowego kaprysu), działają z rozeznaniem i postępują rozważnie oraz nie znajdują się w sytuacji przymusowej (np. gdy sprzedający jest zadłużony i chce sprzedać nieruchomość jak najszybciej nawet za mniejszą cenę).

Jakie są inne rodzaje wartości?

Istnieje szereg innych definicji wartości określanych dla innych celów i potrzeb jak np.:

  • Wartość odtworzeniowa nieruchomości to kwota, jaką musielibyśmy zapłacić za nabycie gruntu oraz wybudowanie budynków i innych obiektów, by mieć taką nieruchomość, jaka podlega wycenie. Ponieważ jednak w takim przypadku otrzymalibyśmy w efekcie nieruchomość z nowymi budynkami i obiektami, rzeczoznawca majątkowy musi jeszcze uwzględnić stopień ich zużycia i odpowiednio zmniejszyć ostateczną wartość. Wartość tę określa się, jeśli określenie wartości rynkowej jest niemożliwe, gdyż np. na rynku nie było transakcji sprzedaży nieruchomości, które byłyby podobne do wycenianej (np. czynne obiekty wojskowe).
  • Wartość katastralna nieruchomości określana jest w celu ustalenia podstawy opodatkowania nieruchomości (podatku katastralnego). Podstawą ustalenia wartości katastralnej nieruchomości jest oszacowanie przez rzeczoznawcę majątkowego nieruchomości reprezentatywnych dla poszczególnych rodzajów nieruchomości (nieruchomość gruntowa, nieruchomość budynkowa, nieruchomość lokalowa) na obszarze danej gminy, Podstawą ustalenia wartości katastralnej poszczególnych (właściwych) nieruchomości są mapy i tabele taksacyjne tworzone przez starostów (prezydentów miast na prawach powiatów). Wartość ta nie jest w Polsce dotychczas ustalana, ponieważ będzie dotyczyć przyszłego procesu powszechnej taksacji nieruchomości, której w naszym kraju jeszcze nie rozpoczęto.
  • Wartość godziwa (ang. fair value) inaczej to cena wykorzystywana do ustalenia wartości aktywów. Zgodnie z art. 28 ust. 6. Ustawy o rachunkowości za wartość godziwą przyjmuje się kwotę, za jaką dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane na warunkach transakcji rynkowej pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi, niepowiązanymi ze sobą stronami.
  • Wartość bankowo-hipoteczna jest to oszacowana wartość, która w ocenie banku hipotecznego odzwierciedla poziom ryzyka związanego z nieruchomością jako przedmiotem zabezpieczenia kredytów udzielanych przez bank hipoteczny. Określenie tej wartości polega na ostrożnej ocenie przyszłej zbywalności nieruchomości przy uwzględnieniu jej długoterminowych cech, normalnych warunków na rynku ogólnym i lokalnym, obecnego i alternatywnego użytkowania.
  • Wartość ubezpieczeniowa, określa się ją dla przedmiotu ubezpieczenia i oznacza ona górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody powstałe na nieruchomości z przyczyn określonych w umowie ubezpieczeniowej. Szczegółowa definicja tej wartości z reguły znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia konkretnych ubezpieczycieli (OWU).
  • Wartość dla wymuszonej sprzedaży – jest to szacunkowa kwota, którą można otrzymać z tytułu sprzedaży nieruchomości w okolicznościach, w których sprzedający znajduje się pod presją konieczności sprzedaży.
  • Wartość indywidualna, lub też inwestycyjna, określana jest dla konkretnego inwestora lub całej grupy inwestorów, mających konkretne wymagania inwestowania i planujących wykorzystać nieruchomość w określonym celu inwestycyjnym. Wartość indywidualna lub też inwestycyjna określana jest na podstawie założeń wskazanych przez konkretnego inwestora lub grupę inwestorów, dotyczących m.in. ich wymagań lub zamierzeń w zakresie rozwoju nieruchomości, w tym sposobu zarządzania, stawek czynszu, poziomu pustostanów, warunków finansowych oraz stopy zwrotu zainwestowanego kapitału.